A cio to ? Czyli nastał czas ciągłych pytań.


A raczej powtarzania ciągle tego samego pytania, które pasuje do wielu sytuacji.

Maxio nie ma obecnie zbyt dużego zasobu słów, potrafi powiedzieć „tata”, „mama”, „o-je-ał” (czyt. pojechał), „auto” i jego ulubione „nie”. Ostatnio do jego słownika wpadła jeszcze „bu-ja” (czyt. burza). Natomiast pytania „a cio to” i „a tu” powtarza dziennie niezliczoną ilość razy. I w sumie po którymś już z serii pytaniu dotyczącym tego samego przedmiotu, np. zaparkowanego samochodu czy też szczekającego psa można by zacząć się zastanawiać czy On aby nie robi tego złośliwie. Hmmm?
Ponieważ sama nie pamiętam jakie były moje początki z językiem polskim, a moja mama twierdzi, że wyglądało to dokładnie tak samo jak w przypadku Max’a. Przyrównuje to do nauki języka obcego i od razu jestem sobie w stanie przypomnieć ile czasu zajmowała mi nauka słówek. Ile to razy trzeba było powtórzyć dane słowo, żeby go zapamiętać.
Pewnie maluchy czują się dokładnie tak samo. Niby ktoś do nich mówi, niby coś tam rozumieją ale ilość słów jaką muszą zapamiętać każdego dnia, ba! dopasować te słowa do przedmiotów, osób i sytuacji, powoduje właśnie niezliczoną ilość powtórzeń tego jakże słodkiego „cio to”?

Niejednokrotnie zdarza się tak, że nie do końca rozumiemy jeszcze co Max usiłuje nam przekazać i powoduje to lekkie spięcia na linii dziecko – rodzic. Wygląda to dosłownie tak jakby chciał powiedzieć „czego nie rozumiecie, przecież powiedziałem o co mi chodzi!”. Towarzyszy temu niestety frustracja i niepotrzebne napięcie, które oboje z tatkiem usiłujemy rozładować wszelkimi możliwymi sposobami, jednak nie zawsze z sukcesem.

Pewnie jeszcze minie trochę czasu zanim nasze rozmowy osiągną wyższy pułap, bardziej zrozumiały dla śmiertelników. Ale póki co jesteśmy na takim etapie i nie mamy zamiaru zmieniać nic na siłę.

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC 

Reklamy
A cio to ? Czyli nastał czas ciągłych pytań.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s