złe nawyki


dzieciaki uczą się otaczającego świata, chłonną wiedzę, podglądają dorosłych, rówieśników i naśladują. mały problem jeśli powielają dobre zachowania, posprzątają po sobie, pomogą.
schody zaczynają się wtedy kiedy w naszych konwersacjach z dzieckiem zaczyna dominować słowo NIE. tego NIE rób, tak NIE wolno.
zaczynam obserwować swoje dziecko jeszcze uważniej niż dotychczas i zauważam rodzącego się w nim diabełka.
mój anioł, który nigdy nie potrafił zawalczyć o swoje, zawsze emanował spokojem i opanowaniem, wolał odpuścić niż wdawać się w bójkę, teraz osiągnął wyższy stopień wtajemniczenia i uderzył kolegę w żłobku, bo ten zabrał mu zabawkę. uderzenie nie spowodowało żadnych obrażeń u chłopczyka, ale wprawiło w osłupienie opiekunki Max’a.
do tej pory kiedy byliśmy świadkami sytuacji w której inne dziecko zabierało Max’owi zabawkę, obserwowaliśmy scenę z boku lub dyskretnie tłumaczyliśmy, że kolega zaraz odda jak tylko sobie na nią zerknie (w 90% sytuacji dzieciaki oddawały pożyczony przedmiot).
jak teraz przetłumaczyć maluchowi, że siła nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem, że można inaczej do tego podejść. rozmawialiśmy już na ten temat z opiekunkami w żłobku (bo dla nas to dość nowa sytuacja) i wspólnie doszliśmy do wniosku, że Max musiał takie zachowanie podpatrzeć u innych, starszych dzieci.
od tej pamiętnej sytuacji, za każdym razem kiedy coś jest nie po jego myśli wyładowuje swoją frustrację na osobach lub przedmiotach, potrafi ze złością podejść i klepnąć mnie w nogę albo rzucić zabawką i doskonale wie, że robi źle.
jak w danej sytuacji powinniśmy się zachować ? czy lepiej zostawić Go samego ze swoimi problemami czy pomóc je rozwiązać wspólnie ? pewnie i Wy odpowiadacie sobie na miliony podobnych pytań codziennie i zastanawiacie się czy Wasze postępowanie jest adekwatne do sytuacji. ja postanowiłam sobie, że nie będę robić nic wbrew sobie i postępować tak jak dyktuje mi serducho, skoro do tej pory nie zawiodło to i może w przyszłości też będzie dobrym doradcą 🙂

a Wasze skarby mają jakieś złe nawyki z którymi walczycie na co dzień ? macie jakieś niezawodne metody ?

SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC
 

Reklamy
złe nawyki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s